سبد خرید
رایتینگ آیلتس

آموزش رایتینگ آیلتس در 2 فرم

امتیاز post

در این مقاله سعی شده است تا تمامی نکات درباره رایتینگ آیلتس بیان شود. از معرفی رایتینگ آیلتس به همراه عواملی که باعث می شود شما در رایتینگ آیلتس نمره بالایی کسب کنید. حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی رایتینگ آیلتس

بخش نوشتاری (Writing) رایتینگ آیلتس شامل دو تمرین می‌شود: تسک 1 و تسک 2. در این دو تمرین، شما باید توانایی نوشتاری خود را به صورت منطقی و دقیق نشان دهید. این دو تسک به شرح زیر هستند:

تسک 1: Writing Task 1

تسک 1 رایتینگ جنرال

تسک 1 رایتینگ آیلتس در آزمون جنرال شامل نوشتن یک نامه تشریحی (Informal Letter) به یک دوست یا آشنا است. در این نامه، شما باید به یک موضوع خاص پاسخ دهید و اطلاعاتی را که در سوال داده شده است، با دقت و به صورت منظم بیان کنید.

کلاس آیلتس
کلاس آیلتس

ساختار نامه تشریحی تسک 1 عمومی رایتینگ آیلتس معمولاً به صورت زیر است:

 • تاریخ

شما باید تاریخ نوشتار نامه را در بالای سمت راست نامه قرار دهید.

 • معرفی

آغاز نامه با معرفی خود به دوست یا آشنا، معمولاً به صورت دوستانه انجام می‌شود. معرفی شما به نام شخص، رابطه با او، و شاید یک جمله یا دو جمله کوتاه در مورد او صحبت می‌کند.

 • موضوع

در این بخش، شما به موضوع اصلی نامه اشاره می‌کنید و دلیل نوشتن نامه را توضیح می‌دهید.

 • توضیح

شما باید به دقت توضیح دهید که چه اتفاقی رخ داده است یا چه اطلاعاتی را می‌خواهید ارتباط بدهید.

 • بیان نظرات و توصیه‌ها

شما باید نظرات و توصیه‌های خود در مورد موضوع را ارائه دهید. این بخش باید به دقت و به صورت منطقی نوشته شود.

 • اختتامیه

نامه باید با اختتامیه‌ای دوستانه به پایان برسد. می‌توانید خواهش کنید تا دوست یا آشنا به شما پاسخ دهد یا از او برای اطلاعات بیشتر خواهش کنید.

 • امضا

نامه را با امضای خود به پایان ببرید.

تسک 1 رایتینگ آیلتس جنرال به شما 20 دقیقه زمان می‌دهد و باید نامه‌ی شما حدود 150 کلمه داشته باشد. برای تمرین و بهبود مهارت‌های نوشتاری خود، می‌توانید از نمونه‌های تمرینی و منابع آموزشی آزمون آیلتس استفاده کنید.

تسک 1 رایتینگ اکادمیک

آنالیز نمودار یا نمودارها در این تسک، شما یک گزارش کوتاه از یک نمودار، نمودار خطی، نمودار میله‌ای، نمودار دایره‌ای و یا نمودارهای دیگر ارائه می‌دهید. شما باید اطلاعات مهم را توصیف کنید و تفسیری کوتاه از داده‌ها و تغییرات آنها ارائه دهید.

قوانین و مقررات مربوط به تسک 1 آیلتس

تسک 1 (نوشتاری) رایتینگ آیلتس (Writing Task 1) از دو نوع ممکن تشکیل شده است: تسک 1 آکادمیک و تسک 1 عمومی. قوانین و مقررات مربوط به هر کدام از این دو تسک به شکل متفاوتی است. در ادامه، قوانین و مقررات مربوط به هر کدام از این تسک‌ها را برای شما توضیح می‌دهم:

قوانین و مقررات مربوط به تسک 1 آیلتس
قوانین و مقررات مربوط به تسک 1 آیلتس

تسک 1 آکادمیک:

  • فرمت: در تسک 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک، شما باید یک گزارش تحلیلی از یک نمودار، نمودار خطی، نمودار میله‌ای، نمودار دایره‌ای یا نمودارهای مشابه بنویسید.
  • تعداد کلمات: معمولاً باید حدود 150 کلمه بنویسید.
  • زمان: شما برای تسک 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک تقریباً 20 دقیقه وقت دارید.

تسک 1 عمومی:

  • فرمت: در تسک 1 عمومی، شما باید یک نامه تشریحی (Informal Letter) به یک دوست یا آشنا بنویسید.
  • موضوع: موضوع نامه معمولاً مشخص می‌شود و ممکن است مربوط به مسائل روزمره مانند دعوت به یک مهمانی یا توصیه به انتخاب مکان تفریحی باشد.
  • تعداد کلمات: باید حدود 150 کلمه بنویسید.
  • زمان: شما برای تسک 1 عمومی تقریباً 20 دقیقه وقت دارید.

در هر دو تسک 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک و تسک 1 عمومی، شما باید به دقت و به صورت منطقی و منظم بنویسید. همچنین، مراعات از قوانین گرامری و استفاده از واژگان مناسب نیز اهمیت دارد. از نظرات و توصیه‌ها در متن خود استفاده کنید و سعی کنید اطلاعات به صورت واضح و دقیق منتقل شوند.

در این تسک رایتینگ آیلتس، تعداد کلمات بسیار مهم است و باید توجه داشته باشید که بیش از حد کلمات استفاده نشود. همچنین، زمان مدنظر قرار داده شده برای هر تسک بسیار محدود است، بنابراین تمرین و تجربه قبلی در نوشتن متن‌های مختصر می‌تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند.

تسک 2: Writing Task 2

تسک 2 نوشتاری (Writing Task 2) در آزمون آیلتس به شما می‌خواهد تا یک مقاله تشریحی (Essay) در مورد یک موضوع خاص بنویسید. این تسک برای ارزیابی توانایی شما در تجزیه و تحلیل مسائل، ارائه دیدگاه خود و توانایی نوشتن منطقی و انگلیسی به عنوان زبان دوم در قالب مقاله طولانی استفاده می‌شود.

ساختار تسک 2 نوشتاری به صورت زیر است:

معرفی

در این بخش، شما موضوع مقاله و دیدگاه خود را معرفی می‌کنید. همچنین، معمولاً یک جمله تصریحی یا پرسشی در مورد موضوع مطرح می‌کنید.

بدنه مقاله

در این بخش، شما باید دیدگاه‌های خود را توسعه دهید و مثال‌ها و دلایل متناسب با آن دیدگاه‌ها را ارائه دهید. می‌توانید به چندین پاراگراف برای این بخش نیاز داشته باشید.

مقاله تشریحی

در این بخش، شما باید به توصیه‌ها و نتیجه‌گیری‌های خود بپردازید و دلایلی بیان کنید که نشان دهنده پشتیبانی از دیدگاه شما هستند.

اختتامیه

مقاله باید با یک اختتامیه خوب به پایان برسد. در این بخش، معمولاً می‌توانید به اهمیت موضوع و یا افزودنی‌های آتی اشاره کنید.

تسک 2 نوشتاری در آزمون آیلتس جنرال به شما حدود 40 دقیقه زمان می‌دهد و باید مقاله‌ی شما حدود 250 کلمه داشته باشد. برای تمرین و بهبود مهارت‌های نوشتاری خود، می‌توانید از منابع آموزشی و نمونه‌های مقاله تشریحی در آزمون آیلتس استفاده کنید. همچنین، توجه به استفاده از واژگان مناسب، ساختار منطقی و تنوع در جملات می‌تواند به بهبود عملکرد شما در این تسک کمک کند.

قوانین و و مقررات مربوط به تسک 2 آیلتس

تسک 2 نوشتاری (Writing Task 2) در آزمون آیلتس یک مقاله تشریحی (Essay) را شامل می‌شود. این تسک طولانی‌تر و مهم‌تر از تسک 1 است و می‌خواهد از شما توانایی تجزیه و تحلیل موضوعی خاص را به صورت جامع و منطقی نشان دهید. در ادامه، مقررات و قوانین مهم مربوط به تسک 2 نوشتاری آیلتس را بیان می‌کنم:

قوانین و و مقررات مربوط به تسک 2 آیلتس 
قوانین و و مقررات مربوط به تسک 2 آیلتس
 • زمان

برای تسک 2، شما حدود 40 دقیقه وقت دارید.

 • تعداد کلمات

شما باید حداقل 250 کلمه بنویسید. نوشتن کمتر از این تعداد کلمات ممکن است منجر به کسر نمره شود. همچنین، اگر تعداد کلمات شما خیلی بیشتر از 250 باشد، زمان محدود شما به خطر می‌افتد.

 • ساختار مقاله

مقاله‌ی شما باید شامل معرفی، بدنه، و اختتامیه باشد. معرفی باید موضوع و دیدگاه شما را معرفی کند، بدنه باید دلایل، مثال‌ها، و توصیه‌های شما را شرح دهد و اختتامیه باید به موضوع و دیدگاه شما ختم شود.

 • استفاده از مثال‌ها و دلایل

شما باید نظرات و دیدگاه‌های خود را با استفاده از مثال‌ها و دلایل متناسب با موضوع پشتیبانی کنید.

 • استفاده از واژگان مناسب و گرامر صحیح در رایتینگ آیلتس

باید توجه داشته باشید که استفاده از واژگان و گرامر صحیح بسیار مهم است و ممکن است اشتباهات گرامری و واژگانی به کسر نمره منجر شود.

 • ادبیات و مناسبت‌ها در رایتینگ آیلتس

شما باید در نوشتار خود به مناسبت‌های اجتماعی و فرهنگی توجه داشته باشید و به استفاده از ادبیات و اصطلاحات مناسب مراقبت کنید.

 • حفظ تعادل در رایتینگ آیلتس

می‌توانید دیدگاه خود را با توجه به آزمون آیلتس اعلام کنید، اما باید از تعصب‌ها و انتقادهای بی‌جهت خود پرهیز کنید و تعادل در بیان نظرات داشته باشید.

 • تنوع در جملات در رایتینگ آیلتس

برای نمره بالا، تنوع در ساختار جملات و استفاده از انواع جملات (مثبت، منفی، شرطی، مقایسه‌ای و …) مهم است.

 • نگارش مرتب در رایتینگ آیلتس

نوشتن با خط‌خطی مرتب و به دقت می‌تواند تاثیر مثبتی در ارزیابی شما داشته باشد.

 • اختصارات در رایتینگ آیلتس

استفاده از اختصارات باید متعارف و مناسب باشد و اگر از اختصارات استفاده می‌کنید، باید در مقاله خود توضیح دهید.

 • نوع مقاله

تسک 2 رایتینگ آیلتس ممکن است از شما خواسته شود که مقاله توجیهی (Argumentative Essay)، مقاله تشریحی (Descriptive Essay)، یا مقاله مقایسه‌ای (Comparative Essay) بنویسید. باید نوع مقاله را به دقت تعیین کنید و به تناسب با موضوع بنویسید.

تعداد نمره‌ها در تسک 2 بسیار مهم است و باید تمام مقررات و قوانین را رعایت کنید. برای بهبود نوشتارتان و تمرین بیشتر، می‌توانید از منابع آموزشی و نمونه مقاله‌های آزمون آیلتس استفاده کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

روش نمره دهی در رایتینگ آیلتس

در آزمون آیلتس، نمره دهی برای بخش رایتینگ آیلتس نوشتاری (Writing)، که شامل تسک 1 و تسک 2 می‌شود، بر اساس چند معیار انجام می‌شود. نمرات بین 0 و 9 به افراد اختصاص داده می‌شود و به صورت نیم نمره‌ای نیز تخصیص می‌یابد. دو اصلی‌ترین معیارهای ارزیابی در تسک 1 رایتینگ آیلتس و تسک 2 رایتینگ آیلتس عبارتند از:

مهارت‌های زبانی

این معیار نمره‌دهی بر اساس دقت گرامری، واژگان و تنوع جملات در متن‌های نوشته شده انجام می‌شود. اگر نویسنده توانایی استفاده از واژگان پیچیده، جملات پیچیده، و ساختارهای گرامری صحیح را دارد، نمره‌ای بالاتر در این معیار به او تخصیص داده می‌شود.

توسعه و پشتیبانی از نظرات

این معیار به توانایی نویسنده در ارائه نظرات و تفسیرها با استفاده از مثال‌ها، دلایل، و توصیه‌ها مرتبط با موضوع مورد نظر اشاره دارد. نویسنده باید بتواند دیدگاه خود را به طور منطقی توسعه دهد و دلایلی مناسب برای آن ارائه دهد.

در این دو معیار، هر کدام به نمره‌دهی به ترتیب 25 درصد و 75 درصد از نمره کل بخش نوشتاری تاثیر دارند. بنابراین، توجه به استفاده از واژگان مناسب و دقت در گرامر بسیار مهم است. همچنین، توسعه منطقی نظرات و استفاده از مثال‌ها و دلایل متناسب با موضوع نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پس از ارزیابی این دو معیار، نمره نهایی بخش نوشتاری در آزمون آیلتس به صورت نیم نمره‌ای تخصیص داده می‌شود. به عنوان مثال، نمره‌های ممکن می‌توانند به صورت 7.5، 6.0، 8.0 و غیره باشند. بهترین راه برای بهبود نمرات نوشتاری آیلتس، تمرین مستمر و استفاده از منابع آموزشی و فیدبک‌های مستقیم از مربیان یا متخصصان زبان است.

معیار های کسب نمره بالا در رایتینگ آیلتس

برای کسب نمره بالا در بخش نوشتاری آزمون آیلتس، شما باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

توانایی برقراری توازن میان تسک 1 و تسک 2: شما باید هم توانایی خوبی در تسک 1 (گزارش نمودار یا نمودارها) داشته باشید و هم در تسک 2 (نوشتن مقاله تشریحی). اگر تنها در یکی از این تسک‌ها موفق باشید و در دیگری نتیجه‌ای خوب نداشته باشید، ممکن است نمره کم‌تری دریافت کنید.

توسعه منطقی دیدگاه

در تسک 2، شما باید نظرات خود را توسعه دهید و از مثال‌ها و دلایل منطقی برای پشتیبانی از دیدگاه خود استفاده کنید. نظرات شما باید به طور منطقی و منسجم پیشرفت کنند.

استفاده از مثال‌ها و دلایل متناسب

شما باید بتوانید نظرات و توصیه‌های خود را با مثال‌ها و دلایلی که مرتبط با موضوع هستند، اثبات کنید. این مثال‌ها باید واقعی و مناسب با موضوع باشند.

استفاده از واژگان مناسب

شما باید از واژگان مناسب و گرامر صحیح استفاده کنید. بهتر است از واژگان پیچیده‌تر و ادبی‌تر در مقاله‌تان استفاده کنید.

تعامل با مخاطب

در تسک 1 رایتینگ آیلتس عمومی، شما به عنوان نویسنده نامه به یک دوست یا آشنا می‌نویسید. تعامل خوب با مخاطب و موجه کردن موضوع نامه می‌تواند به نمره‌ی بالاتر کمک کند.

تعامل مؤثر در تسک 2

در تسک 2 رایتینگ آیلتس، شما باید مقاله‌تان را به شیوه‌ای تاثیرگذار و منطقی پایان دهید. اختتامیه شما باید به موضوع و دیدگاه شما پایان دهد.

اصول نگارش مقاله

ساختار مقاله (معرفی، بدنه، اختتامیه) و اصول نگارش مقاله باید رعایت شود. این شامل ترتیب منطقی مطالب و استفاده از پاراگراف‌ها می‌شود.

حفظ تعادل

باید از تعصب‌ها و انتقادهای بی‌جهت خود پرهیز کنید و تعادل در بیان نظرات داشته باشید.

استفاده از ادبیات

استفاده از ادبیات مناسب و اصطلاحات تخصصی مرتبط با موضوع در رایتینگ آیلتس می‌تواند به بهبود نمره کمک کند.

بسته خودآموز آیلتس
بسته خودآموز آیلتس

زمانبندی

زمانبندی خوب از وقت محدودی که برای هر تسک در دسترس دارید، بسیار مهم است. باید بتوانید زمان را به درستی مدیریت کنید تا هر دو تسک را در زمان معین انجام دهید.

نکته مهم این است که تمرین و آشنایی با نمونه‌های مقاله و نامه‌ها، همچنین دریافت فیدبک‌های مستقیم از مربیان یا اساتید آیلتس می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های نوشتاری (رایتینگ آیلتس) خود را بهبود دهید و به نمره‌های بالاتری دست یابید.

نمونه رایتنگ آیلتس جنرال تسک 1

Task 1: Write a letter

You should spend about 20 minutes on this task

Write a letter to an English-speaking friend. In your letter

 • Explain why you changed jobs
 • Describe your new job
 • Tell him/her your other news

You should write at least 150 words


Dear [Friend’s Name]

I hope this letter finds you in good health and high spirits. It has been a while since we last spoke, and I wanted to update you on some significant changes in my life

First and foremost, I wanted to let you know that I have changed jobs. After careful consideration, I decided to move on from my previous job as I felt that it no longer offered me the growth opportunities I was seeking. I needed a fresh start, new challenges, and a chance to explore my potential in a different work environment

I am excited to share that I have recently started working at [Company Name] in the role of [Your New Job Title]. It’s a dynamic position that involves [Brief Description of Your New Job], and I believe it’s a perfect fit for my skills and interests. The new job has already brought me a sense of fulfillment, and I am looking forward to making a meaningful contribution to the team

In other news, I have also relocated to a new apartment in a different part of the city. It’s been an exciting journey, and I am adjusting to the changes with enthusiasm. I would love to catch up with you soon and hear about your latest adventures and experiences

Please let me know when you are available, and we can plan a get-together. I miss our conversations and can’t wait to hear from you

Wishing you all the best

Warm regards

[Your Name]

نمونه رایتینگ آیلتس تسک 2

Certainly! Here’s a sample essay for IELTS Writing Task 2

Task 2: Essay

Question: Some people believe that individuals should take responsibility for their own health and follow a healthy lifestyle, while others believe that governments should have a larger role in health and wellbeing. Discuss both views and give your own opinion

In today’s fast-paced world, the issue of personal health and the role of governments in promoting wellbeing have become increasingly significant. There are differing opinions regarding this matter. Some argue that individuals should take full responsibility for their health and adopt a healthy lifestyle, while others contend that governments should play a more active role in safeguarding public health. In my view, both individual responsibility and government intervention are crucial in achieving a healthier society

On one hand, personal responsibility for health is undeniably vital. Individuals must be proactive in making choices that promote their own wellbeing. This includes maintaining a balanced diet, engaging in regular physical activity, and avoiding harmful habits such as smoking or excessive alcohol consumption. By taking these measures, individuals can significantly reduce their risk of various health issues, contributing to a healthier population overall

However, the argument that governments should be more involved in health promotion is also compelling. They can implement policies and regulations that encourage healthy choices, such as taxing unhealthy food products or promoting public health campaigns. Governments can also allocate resources to improve healthcare access and affordability, ensuring that everyone has the opportunity to receive necessary medical care. Furthermore, they can enforce stricter regulations on the food and beverage industry to limit the production and marketing of unhealthy products

In conclusion, a balanced approach is essential. Individuals must take personal responsibility for their health, but governments should also actively engage in promoting a healthier society. Both individuals and governments have unique roles to play in this complex issue. By working together, we can create an environment where health and wellbeing are valued, and the overall quality of life is improved for everyone

جمع بندی مقاله

امیدواریم از مطالعه مقاله آموزش رایتینگ آیلتس نهایت استفاده را برده باشید. برای کسب اطلاعات کامل درباره آزمون آیلتس جنرال و یا آیلتس آکادیمیک حتما سری به کانال تلگرامی ایران بریتانیا بزنید.

کانال تلگرامی ایران بریتانیا
کانال تلگرامی ایران بریتانیا

تمامی نمونه سوالات و آموزش های رایگان موجود می باشد. حتما مقاله نکات کلیدی برای بخش شنیداری آیلتس را مطالعه کنید.

13 comments

 1. مریم خدامرادی

  من و خواهرم تو امتحان آیلتس نمره 5.5 بدست اوردیم و نمیدونم چرا نمیتونیم نمره بالای 7 بدست بیاریم بسته های آموزشی شما آیا میتونه این کمک به ما بکنه؟

  1. جواد مرادی

   من چند بار تو امتحان ایلتس شرکت کردم اما نمره دلخواه خودم را در رایتینگ کسب نکردم لطفا راهنماییم میکنید چکار کنم

  2. مهدی حسنی

   من درحال گذراندن کلاس های آنلاین این مجموعه هستم و از استاد رحمانی عزیز بسیار راضی هستم

  3. بله حتما این بسته به نحوه ای طراحی شده که تدریس تمامی بخش های آزمون شامل می شود و همچنین نمونه سوالات سالهای گذشته به همراه ساختار بندی و باید ها و نباید های آزمون را به داوطلبین عزیز بیان میکند به همراه آزمون آزمایشی بی نظیر می باشد.

 2. جواد مرادی

  من شنیدم امتحان دولینگو خیلی سادست و میشه سریع نمره دلخواه کسب کرد میشه بیشتر راهنماییم کنید.

  1. با سلام بله آزمون دولینگو بسیار آسان هست ولی مهم ترین نکته تسلط بر نموه سوالات سال های گذشته و همچنین دانستن غالب کلی این آزمون به بهترین شکل است که مرکز ایران بریتانیا این کار را با وسواس زیادی انجام داده است.

 3. لاله احمدی

  سوالی داشتم. چند ماه باید کار کنم آیلتس 7 بگیرم البته جنرال.؟

  1. با درود به شما زمانی خاصی نمیشه اشاره کرد اما حدود 3 الی 6 ماه

 4. شایسته 16

  من2 بار تو آیلتس شرکت کردم نمره 5.5 شدم چه کارهایی باید انجام بدم م بره بالا

 5. حیدر صالحی

  مرسی. بازم اضافه کنید.

 6. سیامک صالح افزون

  لطفا برای رایتینگ چنتا قالب آماده برای کسب نمره 6 یا 6.5 معرفی کنید.

 7. سیامک کاشفی

  مطلب خوبی بود لطفا بیشتر کنید.

 8. محمد 67

  برای من مفید بود مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *