سبد خرید
گرامر Cleft Sentences در انگلیسی

گرامر Cleft Sentences در انگلیسی

امتیاز post

در این مقاله به معرفی تمامی گرامر Cleft Sentences در انگلیسی به همراه توضیحات کاربردی این ساختار در زبان انگلیسی به همراه مثال های کاربردی و مهم بیان شده است. حتما تا انتهای مقاله گرامر Cleft Sentences در انگلیسی با ما همراه باشید.

معرفی گرامر Cleft Sentences در انگلیسی

گرامر Cleft Sentences یک نوع ساختار جملاتی در زبان انگلیسی است که برای تاکید بر یک بخش خاص از جمله یا تشخیص یک عنصر خاص در جمله استفاده می‌شود. این ساختار به جملاتی کمک می‌کند تا اطلاعات مهم تر و تاکیدی تر را به مخاطب منتقل کنند. Cleft sentences معمولاً از یکی از دو قسمت اصلی ساختار تشکیل شده‌اند:

The cleft clause (جمله اصلی)

It is (not) + فعل to be (معمولاً is، am، are، was، were، has been، had been، will be و غیره) + فاعل مبتدی (subject) + that/who/which

The relative clause (جمله وصفی)

توصیف‌کننده عنصری که می‌خواهید تاکید کنید، با استفاده از who/which/that/whom/whose/where/when/why و غیره

در زیر چند مثال از جملات Cleft به همراه توضیحات آورده شده‌اند:

It was John who found the missing keys

در اینجا، تاکید بر این است که John پیدا کننده کلیدهای گم‌شده بوده است.

It’s the new restaurant that I was telling you about

در اینجا، تاکید بر این است که رستوران جدید است که من به شما درباره آن صحبت می‌کردم.

معرفی گرامر Cleft Sentences در انگلیسی
معرفی گرامر Cleft Sentences در انگلیسی

It was on Friday when I received the news

در اینجا، تاکید بر زمان Friday است که خبر را دریافت کرده‌ام.

It’s my sister whose birthday is next week

در اینجا، تاکید بر تولد خواهرم در هفته آینده است.

Cleft sentences می‌توانند برای تاکید بر مکمل‌های مختلفی در جمله استفاده شوند، از جمله فاعل، مفعول، مکمل زمان، مکمل مکان و غیره. این ساختار جملاتی جالب و از نظر گرامری منحصر به فرد ایجاد می‌کند و برای تاکید بر عناصر مختلف در جمله بسیار مفید است.

ساختار منفی و سوالی Cleft Sentences

ساختار منفی و سوالی جملات Cleft به تنهایی به سادگی با دستورات معمولی این ساختار انجام نمی‌شود. در اینجا نحوه تشکیل ساختارهای منفی و سوالی Cleft Sentences توضیح داده شده است:

 1. جملات منفی Cleftبرای ایجاد جملات Cleft منفی، می‌توانید از It was not به جای It was استفاده کنید. به عبارت دیگر، not بین It و فعل to be (معمولاً is، am، are، was، were، has been، had been، will be و غیره) قرار می‌گیرد. در زیر یک مثال از جمله Cleft منفی آمده است:
  • It was not John who found the missing keys
 2. جملات سوالی Cleftبرای ایجاد جملات Cleft سوالی، می‌توانید با استفاده از سوالی کردن جمله اصلی، سوالی کردن جمله Cleft را انجام دهید. در این صورت، جمله اصلی به صورت سوالی تغییر می‌کند و سوالی کلفت نیز دنبال آن می‌آید. در زیر یک مثال از جمله Cleft سوالی آمده است:
  • Was it John who found the missing keys

در اینجا، توجه داشته باشید که it در ابتدای سوالی کلفت قرار می‌گیرد و ساختار سوالی به تنهایی بر روی جمله اصلی تأثیری ندارد. اصول عمومی سوالی کردن جمله اصلی برای جملات Cleft نیز برقرار است.

کلاس آیلتس
کلاس آیلتس

دلایل استفاده از Cleft Sentences

استفاده از Cleft Sentences در زبان انگلیسی دارای مزایا و کاربردهای مختلفی است. این نوع ساختار جملات برای اهداف زبانی و ارتباطی مختلف می‌تواند مفید باشد:

تاکید بر یک عنصر خاص

Cleft Sentences به افراد اجازه می‌دهند تا تاکید خاصی بر یک عنصر خاص در جمله قرار دهند. این می‌تواند برای اهداف تبلیغاتی، تاکید بر اهمیت یک عنصر در مکالمه یا تشخیص یک عنصر مهم در جمله مفید باشد.

انتقال اطلاعات مهم

اگر اطلاعاتی خاص یا اهمیتی ویژه به یک عنصر خاص در جمله دارید، می‌توانید از Cleft Sentences استفاده کنید تا این اطلاعات بهتر به مخاطب منتقل شوند.

اظهار علت و تفسیر

با استفاده از Cleft Sentences می‌توانید علت یا توجیهی را برای یک اتفاق یا واقعیت ارائه دهید. به عبارت دیگر، این ساختار به شما اجازه می‌دهد تا علت یک واقعیت را بیان کنید.

اشاره به زمان و مکان

Cleft Sentences به شما این امکان را می‌دهند تا به مخاطب اشاره کنید که واقعیت یا وقوع یک رویداد در کدام زمان یا کجا رخ داده است.

تعداد محدودیت کلمات

اگر محدودیت کلماتی در متن یا مکالمه داشته باشید و نتوانید جملات طولانی تری بسازید، Cleft Sentences می‌توانند برای انتقال اطلاعات مهم در یک جمله کوتاه و مفهومی مفید باشند.

تأثیر ایجادی

از آنجا که Cleft Sentences ساختارهای جالبی در زبان انگلیسی ایجاد می‌کنند، می‌توانند تأثیر و جلب توجه بیشتری داشته باشند و برای نظر خواننده یا مخاطب جذاب تر باشند.

بنابراین، Cleft Sentences به مکالمه و نوشتار افراد امکان می‌دهند تا اطلاعات را به شکل دقیق تر و با تأثیر بیشتری ارتباط دهند.

معرفی جملات Reversed Wh-clef

در زبان انگلیسی، جملات با ساختار (Reversed Wh-cleft) نوعی ساختار معکوس از جملات Cleft Sentences هستند که از عبارات سوالی مبتنی بر (wh- (مثل who, what, when, where, why و غیره) برای بیان اطلاعات خاصی استفاده می‌کنند. در این نوع جملات، معمولاً اطلاعات مخفی یا نامشخصی را منتقل می‌کنند. ساختار یک جمله Reversed Wh-cleft به صورت زیر است:

Wh- + فعل to be (is, am, are, was, were) + مفعول + that/who/which + the rest of the sentence

در زیر چند مثال از جملات Reversed Wh-cleft با تفاوت‌های مختلف از جملات Cleft آمده است:

 1. Cleft Sentence: It was John who found the missing keys
  • Reversed Wh-cleft: Who it was that found the missing keys was John
 2. Cleft Sentence: It was the new restaurant that I was telling you about
  • Reversed Wh-cleft: What it was that I was telling you about was the new restaurant
 3. Cleft Sentence: It was on Friday when I received the news
  • Reversed Wh-cleft: When it was that I received the news was on Friday
 4. Cleft Sentence: It’s my sister whose birthday is next week
  • Reversed Wh-cleft: Whose it is that has a birthday next week is my sister

جملات Reversed Wh-cleft معمولاً برای تأکید بر اطلاعات خاصی که به طور کامل تاکید نشده‌اند یا برای اشاره به جوانب نامشخص یا مهم تر در جمله مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ساختار به شما امکان می‌دهد تا به مخاطب خود تاکید کنید که چه چیزی یا چه کسی در جمله اهمیت دارد یا برای او تعبیر نشده است.

مشاوره با مرکز زبان ایران بریتانیا

امیدواریم که از مقاله گرامر Cleft Sentences در انگلیسی نهایت استفاده را برده باشید. شما عزیزان می توانید ما را در کانال تلگرامی ایران بریتیش که زبان آموزان مختلفی عضو هستن و انتقال تجربه در آزمون های مختلفی وجود دارد مشاهده کنید همچنین در  اینستاگرام ایران – بریتیش جستجو نمایید. حتما از کانال تلگرام ما درباره آموزش های رایگان دیدن کنید.

کانال تلگرامی ایران بریتانیا
کانال تلگرامی ایران بریتانیا

برای مطالعه مقالات بیشتر حتما گرامر انواع اسم در زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *