سبد خرید
کاربرد some و any در انگلیسی

3 کاربرد some و any در انگلیسی

5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله سعی شده است تا به مقایسه کاربرد some و any در انگلیسی تفاوت ها و شباهت ها پرداخته شود. برای اینکه تمامی نکات کلیدی مربوط به کاربرد some و any در انگلیسی را با دقت درک کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت some و any در انگلیسی

تفاوت اصلی بین any و some در زبان انگلیسی در استفاده‌های مختلف آنها است. این دو کلمه هر دو برای اشاره به مقادیر نامعین یا تعداد نامعینی از چیزها یا ویژگی‌ها استفاده می‌شوند، اما در موارد مختلف و با معانی متفاوت. در ادامه تفاوت‌های اصلی آنها را مشاهده می‌کنید:

بنر خودآموز سلپیپ
بنر خودآموز سلپیپ

Some:

  • Some بیشتر برای تأکید بر وجود چیزی در جمله به کار می‌رود. این به معنای “تعدادی” یا “چند تا” استفاده می‌شود و در جملات مثبت و سؤالی (با معنی تأکید) معمولاً به کار می‌رود. مثال:
  • I have some money (من کمی پول دارم.)
  • Can I have some cookies, please (لطفاً می‌توانم چند کلوچه داشته باشم؟)

Any:

  • Any بیشتر برای سؤالات منفی و سؤالی در مواردی استفاده می‌شود که تأکید بر نامعینی و عدم وجود چیزی دارد. همچنین می‌تواند در جملات منفی و در جملات شرطی (با معنی منفی) نیز به کار رود. مثال:
  • Have you seen any good movies lately (آیا اخیراً هیچ فیلم خوبی دیده‌اید؟) – سؤالی منفی
  • I don’t have any money (پولی ندارم.) – جمله منفی
  • If you have any questions, feel free to ask (اگر سوالی دارید، به‌راحتی بپرسید.) – جمله شرطی با معنی منفی

به طور کلی، some برای تأکید بر وجود ویژگی یا چیزی استفاده می‌شود، در حالی که any برای تأکید بر نامعینی یا عدم وجود چیزی به کار می‌رود. انتخاب بین این دو کلمه بستگی به ساختار جمله و معنی دقیقی مورد نظر دارد.

کاربرد some و any در انگلیسی در فرم سوالی

در جملات سوالی نیز some و any دارای کاربردهای خاص خود هستند. در زیر نحوه کاربرد این دو کلمه در جملات سوالی را بررسی می‌کنیم:

Some:

در جملات سوالی مثبت: وقتی که شما انتظار دارید که جواب مثبتی بدهند یا به دنبال تأیید یا اطلاعات بیشتری هستید، some در سوال‌های مثبت ممکن است به کار رود. مثال:

Would you like some tea (آیا دوست دارید چایی بخورید؟)

Can I have some information about your project (می‌توانم اطلاعاتی در مورد پروژه شما داشته باشم؟)

کاربرد some و any در انگلیسی در فرم سوالی
کاربرد some و any در انگلیسی در فرم سوالی

Any:

در جملات سوالی منفی: وقتی که شما از فردی سوال می‌کنید و انتظار دارید که جواب منفی دهد یا به دنبال تأیید عدم وجود چیزی هستید، any در سوال‌های منفی به کار می‌رود. مثال:

Haven’t you seen any good movies lately (آیا اخیراً هیچ فیلم خوبی دیده‌ای؟)

Didn’t you find any interesting books at the library (آیا تو در کتابخانه هیچ کتاب جالبی پیدا نکردی؟)

در سؤالات عمومی: any در سؤالاتی که اطلاعات عمومی یا تأیید عمومی مورد نظر استفاده می‌شود. مثال:

Is there any coffee left in the pot (آیا در قهوه‌ساز هیچ قهوه‌ای باقی مانده؟)

Did you have any trouble finding the place (آیا مشکلی در پیدا کردن مکان داشتید؟)

در سؤالات با حروف و قیدهای منفی: any با حروف و قیدهای منفی مانند never, hardly, barely, و rarely به کار می‌رود. مثال:

Have you ever seen any of their concerts (آیا تا کنون هیچ کنسرتی از آنها دیده‌ای؟)

در کل، انتخاب بین some و any در جملات سوالی بستگی به معنی و تأمل شما در جواب مورد انتظار دارد. some در سؤال‌های مثبت و تأکیدی به کار می‌رود، در حالی که any در سؤال‌های منفی، عمومی، و با حروف منفی و قیدهای منفی استفاده می‌شود.

نحوه کاربرد کلمات ترکیبی با کاربرد some و any در انگلیسی

می‌توانید با ترکیب some” و any کلمات ترکیبی ایجاد کنید تا به معانی مختلفی دست یابید. در زیر تعدادی از این کلمات ترکیبی را مشاهده می‌کنید:

Someone

به معنای کسی یا شخصی استفاده می‌شود و به اشاره به یک نفر از گروهی از افراد می‌پردازد. مثال: I think someone is at the door (فکر می‌کنم کسی در در است.)

Somebody

این نیز به معنای کسی استفاده می‌شود و به عنوان مترادف someone عمل می‌کند. مثال: Somebody left their umbrella here (کسی چتر خود را اینجا گذاشته است.)

Something

این واژه به معنای چیزی یا چیزی معین استفاده می‌شود و به اشاره به یک موجود یا شیء می‌پردازد. مثال: I need something to drink (من به چیزی برای نوشیدن نیاز دارم.)

نحوه کاربرد کلمات ترکیبی با کاربرد some و any در انگلیسی
نحوه کاربرد کلمات ترکیبی با کاربرد some و any در انگلیسی

Somewhere

این واژه به معنای جایی یا مکانی معین استفاده می‌شود. مثال: Let’s go somewhere fun this weekend (بیایید این هفته به جایی سرگرم‌کننده برویم.)

Anyone

به معنای هر کسی یا کسی نامعین استفاده می‌شود و در سؤالات و جملات منفی معمولاً به کار می‌رود. مثال: Is anyone home (آیا کسی در خانه است؟)

Anybody

این نیز به معنای هر کسی استفاده می‌شود و به عنوان مترادف anyone عمل می‌کند. مثال: Does anybody know the answer (آیا کسی جواب را می‌داند؟)

Anything

به معنای هر چیزی یا چیزی نامعین استفاده می‌شود و در سؤالات و جملات منفی بکار می‌رود. مثال: I can’t find anything in the dark (تاریکی چیزی پیدا کردنم را ناممکن کرده است.)

Anywhere

این واژه به معنای هر جایی یا مکانی نامعین استفاده می‌شود. مثال: We can go anywhere you like (ما می‌توانیم به هر جایی که دوست دارید برویم.)

این کلمات ترکیبی با استفاده از some و any برای ایجاد معانی مختلف و مفهوم‌های متنوع به کار می‌روند.

خلاصه و پایان مقاله 

امیدواریم از مطالعه مقاله کاربرد some و any در انگلیسی استفاده لازم را برده باشید. اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، تمرین، مطالعه و آمادگی می‌تواند به شما کمک کند تا نتایج مثبتی کسب کنید و به دستاوردهای آینده‌ی خود در کشورهای انگلیسی‌زبان دست پیدا کنید.

در کانال تلگرامی مرکز زبان ایران بریتانیا آموزش های رایگان به صورت ویدئو و فایل های تصویری و حتی پادکست های حرفه زبان انگلیسی آورده شده است. برای اینکه تمامی لغات ضروری را به صورت رایگان دانلود کنید در کانال تلگرام ایران بریتانیا مشاهده کنید. امیدواریم که مقاله کاربرد some و any در انگلیسی را برده باشید و در صورت هر گونه سوال درباره آزمون با ما در ارتباط باشید. برای مطالعه گرامر  تفاوت Speak و Talk اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول

در این قسمت به برخی از پرسش های متداول درباره کاربرد some و any در زبان انگلیسی پاسخ داده شده است که دقت بفرمایید:

1- دلیل کاربرد some و any در زبان انگلیسی چیست؟ مقایسه در 2 ساختار در قابل شمارش وغیر قابل شمارش است.

2- کاربرد some و any در انگلیسی در چه قسمت هایی می باشد؟ کاربرد some و any در انگلیسی در بخش های مکالمه عمومی و زبان آیلتس و تافل.

3- اشتباهات رایجی که در کاربرد some و any در انگلیسی استفاده می شود را چگونه میتوان کنترل کرد؟ برای جلوگیری از کاربرد اشتباه کاربرد some و any در انگلیسی میتوان با اسم قابل شمارش و غیر قابل شمارش بودن توجه بیشتر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *