مرکز تخصصی زبان انگلیسی و فروشگاه آنلاین محصولات زبان و همچنین دوره های ویژه زبان
0
02191017475

 مهاجرت به ترکیه

 مهاجرت به ترکیه

یکی از کشور هایی که ایرانیان علاقه زیادی برای مهاجرت در چند سال گذشته نشان داده اند ترکیه می باشد که شاید دلایل زیادی باعث به وجود آمدن این علاقه شده باشد مانند

۱_ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و راه های دسترسی مختلفش

 ۲_داشتن دین و فرهنگ مشترک و بسیار نزدیک با مردم ایران

۳_قتصاد رو به رشد ترکیه در سال های اخیر

۴_ قرار گرفتن بین کشورهای اروپایی و راه ارتباطی غرب و شرق

 ۵_عدم نیاز ویزا برای شهروندان ایرانی و سفر در کمترین زمان ممکنه

مورد توجه بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت یا ادامه تحصیل و حتی کار قرار گرفته است.

 

کشور زیبای ترکیه کشوری است که در آسیای غربی و شبه جزیره بالکان درجنوب شرق اروپا, دارای دو بخش اروپایی و آسیایی است. زبان رسمی مردم این کشور ترکی بود و دین رسمی این کشور اسلام است. پایتخت ترکیه آنکارا است. ترکیه علی رغم آن که در بخش اروپایی قرار دارد هنوز عضو رسمی اتحادیه اروپا محسوب نمی شود. واحد پول ترکیه لیر می باشد.

 

روش های اقامت در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

یکی از راه هایی که می توانید در ترکیه اقامت بگیرید ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه است. نظام آموزشی ترکیه از روش بولونیا پیروی می کند. تحصیل در ترکیه از سن ۶ سالگی با ورود به پیش دبستانی شروع می شود. تحصیل در مقطع دبستان تا سن ۱۴ سالگی به صورت اجباری و برای عموم مردم رایگان است.

از سن ۱۴ تا ۱۸ سالگی دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان و هنرستان خواهند شد و از سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه می شود. در ترکیه تحصیل زیر نظر آموزش عالی ترکیه YOK می باشد. میانگین هزینه دانشگاهای  دولتی در ترکیه بین ۵۰۰ تا ۲۲۰۰دلار است که این رقم در دانشگاه خصوصی ۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار خواهد بود .

در ترکیه سه نوع بورس  تحصیلی وجود دارد که بورسیه ویژه شهروندان کشور های آسیای مرکزی, خاورمیانه, آفریقا, شرق اروپا است و بورس دیگر بورسیه مربوطه برای دانشگاه های خصوصی است. و آخرین بورسیه، از طرف دولت ترکیه بین شهروندان ترکیه و ترکیه ای های اصیل که در خارج از کشور سکونت دارند ارائه خواهد شد.

 

اقامت ازطریق کار

یکی دیگر از راه های کسب اقامت ترکیه این است که از طریق کارفرما پیشنهاد کاری داشته باشید. شهروندان ایرانی به دلیل سفر بدون ویزا به ترکیه این امکان را دارند که حضوری در مراکز کارفرمایی برای کار اقدام کنند یا می توانند در داخل کشور به وسیله وب سایت ها اقدام به جست وجو کنند.

زمانی که کار از طریق کار فرما تایید شد کارفرما ۱۰ روزکاری زمان خواهد داشت اطلاعات کارجو را در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ثبت کند و پس از آن کارجو باید در مدت ۹۰ روز با داشتن مدارک لازم به کنسولگری ترکیه تحویل بدهد و کارت اقامت و ویزای کار خود را دریافت کند. هزینه اقامت ترکیه از طریق ویزای کار ۶۱۵ لیر می شود که هزینه کارت اقامت برای ایران نیاز نیست اما هزینه  کارت اقامت ۷۲ لیر می شود.

میانگین حقوقی که کارگران بین المللی دریافت خواهند کرد ۳۵۰۰۰تا ۱۰۵۰۰۰دلار متغیر خواهد بود.

 

اقامت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه به چند روش امکان پذیر خواهد بود که موجب اخذ اقامت ترکیه نیز خواهد شد یکی از این سرمایه گذاری ها خرید ملک  سرمایه گذاری از طریق خرید سهام وسرمایه گذاری دربانک های ترکیه خواهد بود. شرایطی که نیاز است برای سرمایه گذاری داشته باشید داشتن سن ۱۸ سال تمام است و داشتن حداقل سرمایه ۱ میلیون و ۵۲۷ هزارو ۵۷ لیر برای خرید ملک و حداقل ۲۵۰ لیر برای سرمایه گذاری دیگر پروژه های مربوطه می باشد.

خرید ملک در ترکیه یکی از سریع و راحت ترین راه هایی است که پیشنهاد می شود با خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰  هزار دلار آمریکا شما می توانید پاسپورت کشور ترکیه را دریافت و از تمام حقوق شهروندی بهرمند شوید.

 

اقامت از طریق ازدواج

یکی از راه ها کسب اقامت ترکیه ازدواج با یکی از شهروندان ترکی است که خود قوانینی دارد. سن متقاضی باید بالای ۱۸ سال باشد و از زمان ازدواجشان ۳ سال گذشته باشد و باید ثابت کنند که با یکدیگر زندگی می کنند و توانایی مالی زندگی مشترک را دارند. در صورتی که موارد رعایت شده بود اقامت ترکیه را دریافت خواهند کرد و بعد از ۵ سال می توانند درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه را بدهند.

 

اقامت از طریق پناهندگی

یکی از راه هایی که اصلا پیشنهاد نمی شود به دلیل ریسک بالا شهروندی با پناهندگی است یعنی فردی در کشور خودش احساس خطر جانی بکند و از آن کشور فرار کند. کشوری که به آن پناه می آورد طبق قوانین باید حداقل امکانات رفاهی را برای پناهندگاه فراهم کند اما به دلیل هزینه تحمیل شده به دولت ها دولت ها تمام تلاششان را می کنند تا شرایط بدی را برای پناهندگان فراهم کنند تا از پناهندگان جلوگیری کنند.

مرکز زبان ایران بریتانیا برای سهولت در یادگیری زبان انگلیسی برای تمامی عزیزانی که قصد مهاجرت دارند پکیج ها مخصوص مکالمه، لهجه زبان، و شرکت در آزمون های مختلف مانند آیلتس و تافل برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه تیه کرده سات که در اختیار غزیزان قرار داده خواهد شد.

 

میانگین هزینه ها ترکیه نسبت به ایران

مهم ترین فاکتور هایی که هزینه های زندگی را محاسبه می کند مثل خوراک پوشاک مسکن  هزینه رفت وآمد در ایران خیلی بیشتر از کشور ترکیه است به طور مثال هزینه مسکن در پایتخت ترکیه ۵۶% کمتر از پایتخت ایران است و هزینه های خوردو خوراک در ترکیه ۸% کمتر از پایتخت ایران خواهد بود. به طور میانگین هزینه هر فرد در ترکیه چیزی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار خواهد بود.

 

برای اقامت دائم یا شهروندی ترکیه

۱_مدارک هویتی معتبر

۲_حداقل ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشید.

۳_تسلط بر زبان ترکی

۴_سازگاری با فرهنگ و جامعه  ترکیه

۵_گواهی سلامت روحی وجسمانی

۶_توانایی مالی کافی

۷_داشتن خانه در ترکیه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *