سبد خرید
بهترین روش های ارتقاء گوش دادن

تقویت لیسنینگ Listening

امتیاز post

روش های تقویت گوش دادن Listening

یکی از روش هایی که راه ارتباطی افراد با یکدیگر است اما کمتر مورد توجه قرار گرفته استتقویت لیسنینگ است. با درست گوش دادن خیلی از مشکل های ارتباطی بین افراد به آسانی از بین خواهد رفت. گوش دادن باعث کم شدن اشتباهات و افزایش یادگیری نیز می شود. لدا گوش کردن و یا Listening اولین راه ارتباطی و شاید مهم ترین راه ارتباطی 2 یا چند نفر می باشد.

 

مهارت گوش دادن Listening

مهارت خوب گوش کردن نیازمند تمرین و تکرار زیاد است تا یک مطلب را خیلی خوب درک کنیم. از این رو روشهای زیادی برای تقویت گوش دادن وجود دارد که این روشها برای هر فردی مختلف می باشد از این رو به بعضی از مهترین ها اشاره می کنیم

 

تفاوت گوش دادن با شنیدن

تقویت لیسنینگ یعنی حرف هایی که شنیده اید چه مقدار مفهوم را درک می کنید و آگاه شدید مهارت خوب گوش دادن نیاز  به زبان بدن هم توجه کنید اما در شنیدن فقط کلمات را می شنوید و فقط توانایی درک صدا را دارید و حتی مفهوم عمیق چیزی که شنیده اید را ندارید.

تقویت لیسنینگ در مرکز زبان ایران بریتانیا

روش های تقویت گوش دادن Listening

1_صبور باشید

زمانی که طرف مقابلتان چه در فیلم و یا یک فرد انگلیسی زبان در حال حرف زدن است صبور باشید  تا حرف هایش تموم شود و منظور خود را کامل برساند و آزادانه منظور خود را بیان کند و احساس راحتی داشته باشد. اگر یک ویس و یک فیلم را تماشا میکنید حتما بیش از 3 بار به مطلب مورد نظر گوش دهید. چشمان خودتان را ببنید و روی تک تک کلمات تمرکز کنید.

2_یادداشت برداری کنید

 نت برداری باعث می شود تا بیشتر به مطالبی که گفته می شود گوش بدهید و نکات مهم را یاد داشت بر داری کنید. هر کلمه ای که برای شما جدید می باشد یادداشت بداری کرده و سپس به لغات و اصطلاحات که جدید بوده در زمان دیگری مرور کنید و حتی با آنهخا جمله جدید بسازید. این کار باعث تقویت دامنه لغات و همچنین افزایش تسلط بر کلمات خواهد شد. برای اطلاع از تمامی لغات و اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی اینجا کلیک کنید.

3_تمرکز ذهنی

به عواملی که باعث هواس پرتی خواهند شد توجه نکنید. زمانی که حرف های طرف مقابلتان گوش می دهید به خودتان سخت نگیرید و می توانید راه هم بروید اما از عواملی که هواس شما را به خود پرت خواهد کرد دوری کنید و ذهن خود را آزاد بگذارید. بهترین روش برای افزایش تمرکز برای گوش دادن پادکست زبان انگلیسی می باشد اه از سال 2006 به عنوان معجزه ای در گوش دادن و درک مطلب در زبان انگلیسی بیان شده است برای اطلاع از پادکست های زبان انگلیسی به این قسمت کلیک کنید.

4_ استمرار گوش دادن

جملات را قطع نکنید و تاپایان گوش دهید. زمانی طرف مقابل در حال صحبت کردن می باشد سعی نکنید صحبت های او را قطع کنید و اجازه بدهید تا حرفاهاش تمام شود سوال پرسیدن بین حرفش هم نشانه توهین است هم اینکه نمی توانید گفته های طرف مقابل خود را به خوبی درک کنید. اگر سوالالی برای شما پیش آمده است پس از پایان مطلب اصلی می توانید سوال خود را بپرسید. پرسش و پاسخ در زبان انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد ابتدا با دقت گوش دهید و سپس سوال های متنوعی از طرف مقابل بپرسید.

5_استفاده از سایر هواس ها 

زمانی که در حال گوش دادن هستید سعی کنید از هواس های دیگر خود نیز استفاده کنید به طور مثال شیوه بیان کلمات اینکه الان که درحال بیان کلمات است خوشحال است یا غمگین. یا توجه کردن به زبان بدن ممکن است فردی با بیان اینکه از دیدن شما خوشحال شده است ولی دندان های خود را فشار دهد این یعنی ناهماهنگی بین ارتباط کلامی و غیر کلامی وجود دارد.  بهتر است  گاهی از دید طرف مقابل نیز به قضیه نگاه کرد به جای پیش داوری کردن بهتر است همدلی کنیم و اگر مخالفتی داریم با دلایل منطقی بیان کنیم .

6_تکنیک سایه زدن در زبان انگلیسی

هر فرد در شیوه بیان مطالب روش های مختلفی دارد یعنی برخی از افراد با لهجه صحبت می کنند فردی با راه رفتن حرف می زند و فردی دیگر با نشستن شما سعی کنید هواستان از مطلبی که در حال بیان کردن است دور نشود. و سعی کنید با دقت کلمه ای که طرف مقابل بیان کرده است را بلند به صورتی که گوش های شما آن کلمه را بشنود بیان کنید.

7_ارتباط چشمی

 زمانی که مطلبی بیان می شود بهتر روش این است که در چشمان طرف مقابل نگاه کنید و این اطمینان را به او بدهید که به خوبی در حال گوش کردن حرف هایش هستید و به او توجه می کنید و این نکته باعث برقرای ارتباطی صمیمی تر بین شما و دیگران خواهد شد. و همچنین می توانید از تکنیک لب خوانی کلمات نیز استفاده شود.

 

فایل صوتی و انگلیسی برای تقویت لیسنینگ

برای دانلود فایل صوتی برای تقویت گوش دادن در زبان انگلیسی بهترین راه و ارزانترین و سریع ترین روش را می توان به پادکست زبان انگلیسی اشاره کرد پادکست معجزه جدید در زبان انگلیسی می باشد. مرکز ایران بریتانیا اقدام به تهیه و توضیح انواع پادکست های جدید آموزشی و به روز زبان انگلیسی که تاثیر بسیار زیادی بر روی تمرکز و بالا بردن سطح زبان انگلیسی افراد کرده است که می توانید از این قسمت مشاهده بفرمایید

 

منابع تقویت لیسنینگ

برای دسترسی به منابع کامل و دقیق لیسنینگ و همچنین تقویت گوش دادن می توان کتاب ها و سیدی های مختلفی را گوش داد برای این منظور لیست کاملی از این موارد تهیه شده و در اختیار داوطلبین عزیز قرار گرفته خواهد شد.

 

تقویت لیسنینگ Listening در کودکان

کاری که برای تقویت گوش دادن در کودکان باید انجام دهیم این است که از سرگرمی های مورد علاقه آن ها استفاده کنیم تا بیشتر مورد توجه کودکان قرار بگیرد مثل :

1_فیلم

2_ بازی

3_ داستان و رمان

4_ شعر و قصه

تمامی موارد ذکر شده در بالا در پکیج بی نظیر کودکان به صورت اختصاصی گنجانده شده و با کمترین قیمت و بالاترین امکانات ممکنه که تمامی کودکان 6 الی 16 ساله می توانند از این بسته که به صورت خودآموز می باشد استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *