سبد خرید
آزمون UTEPT

آزمون UTEPT

امتیاز post

آزمون UTEPT، نحوه ثبت نام، برگزاری و تفاوت آن با آزمون‌های دیگر

افرادی که برای آزمون دکتری آماده می‌شوند باید یک مدرک زبان انگلیسی نیز دریافت کنند. فرقی نمی‌کند قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ایران را دارید یا می‌خواهید برای تحصیل در خارج از ایران اقدام کنید.

در هر حال باید یک مدرک معتبر زبان انگلیسی داشته باشید. اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های داخلی ایران را دارید، می‌توانید به جای آزمون آیلتس یا تافل، در آزمون‌های معتبر داخلی شرکت کنید.  آزمون UTEPT  یکی از آزمون‌های معتبر داخلی زبان انگلیسی است. این آزمون توسط دانشگاه تهران برگزار می‌گردد و در اغلب دانشگاه‌های سراسری تهران و شهرستان‌ها اعتبار دارد. در این مقاله به معرفی آزمون UTEPT می‌پردازیم و اطلاعاتی در مورد این آزمون در اختیارتان قرار می‌دهیم.

آزمون UTEPT چیست؟

UTEPT مخفف عبارت University of Tehran’s English Proficiency Test، به معنای آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران می‌باشد. این آزمون توسط مرکز آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و به ارزیابی مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی می‌پردازد. در برخی موارد به آزمون UTEPT آزمون تافل دکتری دانشگاه تهران نیز گفته می‌شود.

آزمون UTEPT چیست؟
آزمون UTEPT چیست؟

آزمون UTEPT برای دانشجویان دکتری یا دانشجویان کارشناسی ارشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند، برگزار می‌شود. افرادی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند برای شرکت در آزمون جامع و دفاع از رساله دکترای خود، نیاز به مدرک معتبر زبان انگلیسی دارند. آزمون UTEPT یک آزمون داخلی زبان انگلیسی است.

مدرک این آزمون در اغلب دانشگاه‌های داخلی مورد قبول می‌باشد و یک مدرک معتبر محسوب می‌گردد. دانشگاه‌هایی که زیر نظر وزارت علوم هستند، مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران و دیگر دانشگاه‌های سراسری، مدرک آزمون UTEPT را معتبر می‌دانند و آن را می‌پذیرند.

البته بهتر است قبل از شرکت در آزمون با دانشگاه موردنظر هماهنگ کنید و از پذیرش آزمون UTEPT و مدرک آن مطمئن شوید. مدرک آزمون UTEPT  در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مورد قبول نیست.

ساختار آزمون UTEPT

آزمون UTEPT شامل 100 سوال در 4 بخش لغات، گرامر، درک مطلب و شنیداری است. داوطلبان 100 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات این آزمون پاسخ دهند. بخش‌های مختلف آزمون عبارتند از:

لغات (Vocabulary): لغات یکی از مهم‌ترین بخش‌های زبان انگلیسی است. در هر آزمونی که شرکت می‌کنید، باید دایره لغات خود را افزایش دهید تا بتوانید آزمون موفقی را پشت سر بگذارید. بخش واژگان آزمون UTEPT 30 سوال دارد و دارای سطوح مختلف سخت، متوسط و آسان می‌باشد. اغلب سوالات در سطح متوسط طراحی شده‌اند.

ساختار آزمون UTEPT
ساختار آزمون UTEPT
 • گرامر (Grammar)

بخش گرامر آزمون UTEPT شامل 30 سوال است. تعدادی از سوالات 4 گزینه‌ای و تعدادی دیگر اصطلاحات نوشتاری هستند. سوالات بخش گرامر کاملا استاندارد هستند و مباحثی چون افعال در زمان‌های مختلف، معلوم و مجهول، جملات شرطی، حروف ربط و … را شامل می‌شوند. سوالات مربوط به اصطلاحات نوشتاری کمی سخت‌تر از سوالات 4 گزینه‎ایست و  سطح بالاتری دارد.

 • درک مطلب (Reading)

بخش نوشتاری یا درک مطلب آزمون UTEPT 25 سوال دارد. در این بخش 5 متن با موضوعات مختلف در اختیار داوطلب قرار می‏گیرد و سوالاتی در مورد متن پرسیده می‌شود. اگر بخش واژگان و گرامر را به خوبی یاد گرفته باشید، به راحتی می‌توانید به سوالات این بخش نیز پاسخ دهید و نمره خوبی از آزمون خود دریافت کنید.

 • شنیداری (Listening)

بخش شنیداری به تازگی به آزمون UTEPT اضافه شده و شامل 15 سوال می‌باشد.

تفاوت آزمون UTEPT با آزمون های داخلی دیگر

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، اگر در مقطع دکتری تحصیل می‌کنید، برای شرکت در آزمون جامع دکتری و دریافت مجوز دفاع رساله خود، نیاز به یک مدرک زبان انگلیسی معتبر دارید. برای دریافت این مدرک می‌توانید در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی شرکت کنید. آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی عبارتند از:

 • آزمون ام‌اس‌آرتی (MSRT)

MSRT مخفف عبارت Ministry of Science, Research and Technology، یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی است. این آزمون توسط معاونت دانشجویی وزارت علوم برگزار می‌شود و برای اعزام دانشجویان به خارج از کشور، دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه‌های آزاد اسلامی قابل قبول می‌باشد.

تفاوت آزمون UTEPT با آزمون های داخلی دیگر
تفاوت آزمون UTEPT با آزمون های داخلی دیگر

آزمون ام‌اس‌آرتی در سه بخش گرامر، شنیداری و درک مطلب برگزار می‌شود و شامل 100 سوال می‌باشد. داوطلب 110 دقیقه فرصت دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. ام‌اس‌آرتی اعتبار و ارزش بالاتری نسبت به آزمون UTEPT دارد و در تمامی دانشگاه‌های سراسری و آزاد قابل قبول می‌باشد. هر دو آزمون درجه سختی متوسط رو به بالایی دارند و مدرک آن‌ها نیز تا 2 سال اعتبار دارد.

 • آزمون ام‌اچ‌ال‌ای (MHLE)

MHLE مخفف عبارت Ministry of Health Language Examination یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی است که برای رشته‌های مربوط به پزشکی و پیراپزشکی برگزار می‎شود.  این آزمون در تمامی دانشگاه‌های پزشکی و دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت، اعتبار دارد.

ام‌اچ‌ال‌ای دارای 100 سوال در 4 بخش لغات، گرامر، درک مطلب و شنیداری است. داوطلب 90 دقیقه فرصت دارد تا به این 100 سوال پاسخ دهد. تفاوت این آزمون با آزمون UTEPTدر پذیرش دانشگاه‌هاست. آزمون ام‌اچ‌ال‌ای برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی اعتبار دارد و در دیگر رشته‌ها پذیرفته نیست.

 • آزمون ای‌پی‌تی (EPT)

EPT مخفف عبارت English Proficiency Test یکی از آزمون‌های داخلی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‎شود. مدرک ای‌پی‌تی تنها در دانشگاه‌های آزاد اعتبار دارد.

ای‌پی‌تی دارای 100 سوال در 3 بخش لغات، گرامر و درک مطلب می‌باشد. داوطلب 140 دقیقه فرصت دارد تا به این 100 سوال پاسخ دهد. تفاوت آزمون ای‌پی‌تی با آزمون UTEPTدر پذیرش دانشگاه‌هاست. آزمون ای‌پی‌تی برای تحصیل در دانشگاه‌های آزاد اعتبار دارد، اما آزمون UTEPTدر واحدهای دانشگاه‌ آزاد  اسلامی پذیرفته نمی‌شود.

 • آزمون تولیمو (TOLIMO)

تولیمو یک آزمون استاندارد داخلی است. این آزمون توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود و در تمامی دانشگاه‌های سراسری و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اعتبار دارد.

آزمون تولیمو به دو صورت الکترونیکی و کاغذی برگزار می‌شود و شامل 140 سوال در 3 بخش نوشتاری، درک مطلب و شنیداری می‎باشد. داوطلب 120 دقیقه فرصت دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. آزمون تولیمو برخلاف آزمون UTEPT، هم در دانشگاه‌های سراسری و هم در دانشگاه‌های آزاد معتبر می‌باشد.

نحوه ثبت نام آزمون UTEPT

برای ثبت نام در آزمون UTEPT باید وارد سایت ثبت‌ نام زبان عمومی دانشگاه تهران با آدرس http://ltc.ut.ac.ir شوید و روی بخش ثبت ‌نام کلیک کنید. مراحل ثبت نام آزمون UTEPT به صورت زیر است:

 • نحوه ثبت نام آزمون UTEPT

قدم اول: برای ثبت نام در آزمون UTEPT ابتدا باید در سایت عضو شوید. اگر از قبل در سایت عضو هستید، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و بر روی دکمه ورود کلیک نمایید. در غیر این صورت، بر روی عبارت ” ثبت‌نام در سامانه” کلیک کنید و وارد صفحه ثبت نام شوید.

قدم دوم: با انتخاب این گزینه وارد صفحه ثبت ‌نام می‎شوید. در این صفحه باید اطلاعات فردی خود اعم از کد ملی، نام، نام خانوادگی و غیره را در کادرهای مربوطه وارد نمایید و گزینه ثبت را بزنید. اگر ملیت ایرانی ندارید، شماره گذرنامه خود را در کادر شماره ملی وارد نمایید.

قدم سوم: پس از ثبت مشخصات، نام کاربری و رمز عبور از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود. پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور، وارد سایت شوید و ثبت نام خود را انجام دهید. دقت داشته باشید که آدرس الکترونیک خود را به طور دقیق وارد کنید. در غیر این صورت هیچ ایمیلی برای شما ارسال نمی‌شود.

قدم چهارم: فرم ثبت نام را به طور دقیق و بر اساس اطلاعات خواسته شده پر کنید. اگر دانشجوی دکتری دانشگاه تهران هستید، شماره دانشجویی خود را وارد نمایید. در صورتی که چپ دست هستید یا نیاز به منشی دارید، گزینه‌های مربوطه را علامت‌گذاری کنید. هم‌چنین باید یک عکس پرسنلی 3*4 با حجم 70 کیلوبایت را نیز در سایت آپلود نمایید. تمامی بخش‌ها را به طور کامل پر کنید و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

قدم پنجم: در مرحله بعد باید هزینه آزمون را به صورت اینترنتی پرداخت نمایید. برای پرداخت هزینه وارد صفحه پرداخت بانک می‌شوید. اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید و اجازه دهید مراحل پرداخت به اتمام برسد. پس از تکمیل تراکنش به طور خودکار به صفحه پایانی ثبت نام هدایت خواهید شد. در این صفحه کد رهگیری با رنگ قرمز به شما نمایش داده می‌شود. کد رهگیری خود را یادداشت کنید و آن را تا زمان دریافت اعلام نتایج پیش خود نگهدارید.

تذکر: دقت داشته باشید که تأیید پرداخت هزینه آزمون UTEPT حدود یک روز کاری طول می‌کشد. اگر به پنل کاربری خود مراجعه کردید و در قسمت تأیید پرداخت عبارت ” در دست بررسی” را مشاهده نمودید، نگران نباشید. این عبارت یک روز بعد با عبارت ” بله” جایگزین می‎شود. اگر پس از گذشت یک روز هم‌چنان عبارت ” در دست بررسی” را می‌بینید، با مرکز آزمون تماس بگیرید و مشکل ایجاد شده را برطرف نمایید.

برای شرکت در آزمون باید کارت آزمون را دریافت کنید. پس از بررسی مدارک و تأیید درستی آن، کارت شما در زمان مشخص شده صادر می‌گردد. چند روز قبل از برگزاری آزمون می‌توانید به پنل کاربری خود در سایت مراجعه نموده و کارت آزمونتان را دریافت نمایید. کارنامه آزمون UTEPT نیز یک هفته پس از برگزاری آزمون در پنل کاربری شما قرار می‌گیرد. برای دریافت کارنامه باید در ستون سمت راست گزینه “آزمون‌های ثبت ‌شده”  را انتخاب نمایید و بر روی  “چاپ کارنامه” کلیک کنید.

هزینه آزمون UTEPT

هزینه آزمون UTEPT  درحال حاضر حدود 150 هزار تومان می‌باشد. این مبلغ در هر دوره ممکن است تغییر کند و سالانه مبلغ مشخصی به آن اضافه می‌شود. از این رو، لازم است تا پیش از ثبت نام در مورد هزینه آزمون سوال کنید و از مقدار دقیق آن آگاه شوید.

پرداخت هزینه آزمون UTEPT یکی از مراحل ثبت نام است که از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی انجام می‌شود. کافیست مراحل ثبت نام خود را دنبال کنید تا به مرحله پرداخت هزینه برسید. در این‌جا به درگاه پرداخت بانک هدایت می‌شوید و می‌توانید پرداخت هزینه را به صورت آنلاین با یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب خود انجام دهید.

نمره آزمون UTEPT

نمره قبولی آزمون UTEPT بر اساس رشته تحصیلی تعیین می‎گردد:

 • نمره قبولی آزمون UTEPT برای رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی: 80 از 100
 • نمره قبولی آزمون UTEPT برای کلیه رشته‌ها به‌ جز رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی: 60 از 100
 • نمره قبولی آزمون UTEPT برای رشته زبان و ادبیات فارسی،  زبان و ادبیات عرب، علوم قرآن و حدیث،  فقه شافعی،  فقه و مبانی حقوق اسلامی و مدرسی معارف اسلامی: 50 از 100
 • نمره قبولی آزمون UTEPT برای ایثارگران و مربیان: 50 از 100

نمره قبولی آزمون UTEPT  تا 2 سال پس از انجام آزمون اعتبار دارد و پس از آن فرد باید مجددا در آزمون شرکت نماید.

آزمون UTEPT یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی داخلی است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند، باید در یک آزمون زبان انگلیسی معتبر شرکت کنند و نمره آن را به همراه سایر مدارک به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویی که مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت نکرده باشد، نمی‌تواند در آزمون جامع دکتری شرکت نماید و اجازه دفاع از رساله خود را نیز ندارد.

اگر در یکی از دانشگاه‌های داخلی ایران درس می‌خواهید، نیاز نیست هزینه بالایی بابت آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس یا تافل بپردازید. می‌توانید در یکی از آزمون‌های داخلی معتبر مانند آزمون UTEPT شرکت کنید و مدرک آن را ارائه دهید. آزمون UTEPT توسط دانشگاه تهران برگزار می‌شود و مدرک آن در اغلب دانشگاه‌های سراسری تهران و برخی از شهرستان‌ها اعتبار دارد. به این نکته توجه داشته باشید که تمامی دانشگاه‌ها مدرک آزمون UTEPT  را نمی‌پذیرند. بنابراین، قبل از ثبت‌نام در آزمون در این مورد سوال کنید و در صورت عدم پذیرش، آزمون دیگری را انتخاب نمایید.

شما عزیزان می توانید ما را در اینستاگرام ایران – بریتیش جستجو نمایید. همچنین حتما از مقاله های موجود برای آزمون آیلتس استفاده کنید. مجموعه ایران بریتانیا بهترین امکانات و مجموعه های آموزش زبان انگلیسی را برای شما عزیزان تدارک دیده است. حتما از فروشگاه دوره های آموزش زبان انگلیسی هم دیدن نمایید. در ادامه شما عزیزان همچنین می توانید پکیج خودآموز آزمون سلپیپ را برای آموزش خود خوان آزمون سلپیپ را تهیه نمایید.

کانال تلگرامی ایران بریتانیا
کانال تلگرامی ایران بریتانیا

امیدواریم با مطالعه این مقاله تردید شما در انتخاب آزمون تافل یا آیلتس برطرف شده باشد ولی اگر بازهم در انتخاب دو آزمون تافل یا آیلتس دچار تردید هستید با مرکز زبان ایران بریتانیا تماس حاصل فرمایید تا با مشاوره دقیقی که اساتید برجسته زبان خدمت شما ارائه میدهند انتخاب درستی مابین تافل یا آیلتس داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *